New Mexico Better Newspaper Contest Winners

SANTA FE, N.M. (AP) — The New Mexico Press Association recognized the best of New Mexico’s newspaper writing, photography and advertising at the Better Newspaper Contest Banquet on Saturday.

The organization handed out awards to newspapers in four divisions: Weekly 2 – for weekly newspapers with a circulation below 4,999; Weekly 1 – for weekly newspapers with a circulation above 5,000; Daily 2 – for daily newspapers with a circulation below 7,499; and Daily 1 – for newspapers with a circulation above 7,500.

A newspaper from each division is awarded for General Excellence. This year’s winners are: Santa Fe New Mexican, Daily I; Farmington Daily Times, Daily 2; Taos News, Weekly I; and El Defensor Chieftain in Socorro, Weekly 2.

The contest was judged by the Wyoming Press Association.

The awards were handed out at the NMPA 113th Annual Convention.

___

Weekly Class II NEWS WRITING 2nd Place Ryan Lowery Las Vegas Optic

Weekly Class II NEWS WRITING 1st Place Justin Garcia Ruidoso News

Weekly Class I NEWS WRITING 2nd Place Nicholas Gilmore Rio Grande Sun

Weekly Class I NEWS WRITING 1st Place Clara Garcia and Julia M. Dendinger Valencia County News-Bulletin

Daily Class II NEWS WRITING 2nd Place Hannah Dumas Silver City Daily Press

Daily Class II NEWS WRITING 1st Place Lisa dunlap Roswell Daily Record

Daily Class I NEWS WRITING 2nd Place Victoria Traxler Santa Fe New Mexican

Daily Class I NEWS WRITING 1st Place Michael McDevitt Las Cruces Sun-News

Weekly Class I INVESTIGATIVE REPORTING 2nd Place Nicholas Gilmore Rio Grande Sun

Weekly Class I INVESTIGATIVE REPORTING 1st Place Will Hooper Taos News

Daily Class II INVESTIGATIVE REPORTING 1st Place Gabrielle Arsiaga Hobbs News Sun

Daily Class I INVESTIGATIVE REPORTING 2nd Place Daniel J. Chacón Santa Fe New Mexican

Daily Class I INVESTIGATIVE REPORTING 1st Place Elise Kaplan Albuquerque Journal

Weekly Class II OBITUARY NEWS 2nd Place Gabriel Myers Las Vegas Optic

Weekly Class II OBITUARY NEWS 1st Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class I OBITUARY NEWS 2nd Place William Melhado Santa Fe Reporter

Weekly Class I OBITUARY NEWS 1st Place Rick Romancito Taos News

Daily Class II OBITUARY NEWS 2nd Place Daniel Russell Hobbs News Sun

Daily Class II OBITUARY NEWS 1st Place Mike Easterling Farmington Daily Times

Daily Class I OBITUARY NEWS 2nd Place Vida Volkert Gallup Independent

Daily Class I OBITUARY NEWS 1st Place Phill Casaus Santa Fe New Mexican

Weekly Class I BEST NEWS COVERAGE 2nd Place Valencia County News-Bulletin Staff Valencia County News-Bulletin

Weekly Class I BEST NEWS COVERAGE 1st Place Taos News Editorial Staff Taos News

Daily Class II BEST NEWS COVERAGE 2nd Place News-Sun Staff Hobbs News Sun

Daily Class II BEST NEWS COVERAGE 1st Place Roswell Daily Record

Daily Class I BEST NEWS COVERAGE 2nd Place Santa Fe New Mexican staff

Daily Class I BEST NEWS COVERAGE 1st Place Albuquerque Journal staff

Weekly Class I BEST SPORTS COVERAGE 2nd Place Brienne Green, TJ Palma Artesia Daily Press

Weekly Class I BEST SPORTS COVERAGE 1st Place Jeans Pineda Taos News

Daily Class II BEST SPORTS COVERAGE 2nd Place Dean Thompson, Mikey Torrez Silver City Daily Press

Daily Class II BEST SPORTS COVERAGE 1st Place Steve Bortstein Farmington Daily Times

Daily Class I BEST SPORTS COVERAGE 2nd Place Will Webber, James Barron, Eric Hedlund, Jordan Fox Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST SPORTS COVERAGE 1st Place Albuquerque Journal Sports Staff

Weekly Class II COLUMNS 2nd Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class II COLUMNS 1st Place Brienne Green Artesia Daily Press

Weekly Class I COLUMNS 2nd Place Richard Coltharp Las Cruces Bulletin

Weekly Class I COLUMNS 1st Place J.R. Logan Taos News

Daily Class II COLUMNS 2nd Place Blake Ovard Hobbs News Sun

Daily Class II COLUMNS 1st Place Gabrielle Arsiaga Hobbs News Sun

Daily Class I COLUMNS 2nd Place Milan Simonich Santa Fe New Mexican

Daily Class I COLUMNS 1st Place Phill Casaus Santa Fe New Mexican

Weekly Class II SPORTS COLUMNS 2nd Place James Barron Santa Fe New Mexican

Weekly Class II SPORTS COLUMNS 1st Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class I SPORTS COLUMNS 2nd Place Richard Coltharp Las Cruces Bulletin

Weekly Class I SPORTS COLUMNS 1st Place Richard Coltharp Las Cruces Bulletin

Daily Class II SPORTS COLUMNS 2nd Place Steve Bortstein Farmington Daily Times

Daily Class II SPORTS COLUMNS 1st Place John Dilmore Roswell Daily Record

Daily Class I SPORTS COLUMNS 2nd Place Steve Virgen Albuquerque Journal

Daily Class I SPORTS COLUMNS 1st Place Will Webber Santa Fe New Mexican

Weekly Class I BEST REVIEW 2nd Place John Larson El Defensor Chieftain

Weekly Class I BEST REVIEW 1st Place Julia Goldberg Santa Fe Reporter

Daily Class II BEST REVIEW 2nd Place Tom Hester Silver City Daily Press

Daily Class II BEST REVIEW 1st Place Tom Hester Silver City Daily Press

Daily Class I BEST REVIEW 2nd Place Michael Abatemarco Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST REVIEW 1st Place Richard Dargan Albuquerque Journal

Weekly Class II EDITORIALS 2nd Place Phil Scherer Las Vegas Optic

Weekly Class II EDITORIALS 1st Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class I EDITORIALS 2nd Place Richard Connor Rio Grande Sun

Weekly Class I EDITORIALS 1st Place John Miller Taos News

Daily Class II EDITORIALS 2nd Place Daniel Russell Hobbs News Sun

Daily Class II EDITORIALS 1st Place John R. Moses Farmington Daily Times

Daily Class I EDITORIALS 2nd Place Inez Russell Gomez Santa Fe New Mexican

Daily Class I EDITORIALS 1st Place Jeff Tucker Albuquerque Journal

Weekly Class II BEST SERIES 2nd Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class II BEST SERIES 1st Place David Stevens Eastern New Mexico News

Weekly Class I BEST SERIES 2nd Place William Melhado Santa Fe Reporter

Weekly Class I BEST SERIES 1st Place Geoffrey Plant, Will Hooper, John Miller and Nathan Burton Taos News

Daily Class II BEST SERIES 2nd Place Peter Stein Hobbs News Sun

Daily Class II BEST SERIES 1st Place Mike Easterling Farmington Daily Times

Daily Class I BEST SERIES 2nd Place Adrian Gomez Albuquerque Journal

Daily Class I BEST SERIES 1st Place Matthew Reisen Albuquerque Journal

Weekly Class II BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 2nd Place John Larson, Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class II BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 1st Place Justin Garcia, Adrian Hedden, Nicole Maxwell Ruidoso News

Weekly Class I BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 2nd Place Grant Crawford Santa Fe Reporter

Weekly Class I BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 1st Place Geoffrey Plant and Nathan Burton Taos News

Daily Class II BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 2nd Place Mike Smith Carlsbad Current Argus

Daily Class II BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 1st Place Joshua Kellogg and John R. Moses Farmington Daily Times

Daily Class I BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 2nd Place Richard Reyes Gallup Independent

Daily Class I BEST ONGOING / CONTINUING COVERAGE 1st Place Albuquerque Journal Staff

Weekly Class II BREAKING NEWS 2nd Place Bill Armendariz Deming Headlight

Weekly Class II BREAKING NEWS 1st Place Jessica Onsurez Ruidoso News

Weekly Class I BREAKING NEWS 2nd Place Elva K. Österreich Las Cruces Bulletin

Weekly Class I BREAKING NEWS 1st Place Clara Garcia Valencia County News-Bulletin

Daily Class II BREAKING NEWS 2nd Place Mike Smith, Adrian Hedden, Jessica Onsurez Carlsbad Current Argus

Daily Class II BREAKING NEWS 1st Place Gabrielle Arsiaga Hobbs News Sun

Daily Class I BREAKING NEWS 2nd Place Daniel J. Chacón Santa Fe New Mexican

Daily Class I BREAKING NEWS 1st Place Phill Casaus Santa Fe New Mexican

Weekly Class I CATEGORY: COVID-19 IN YOUR COMMUNITY 2nd Place Julia Goldberg Santa Fe Reporter

Weekly Class I CATEGORY: COVID-19 IN YOUR COMMUNITY 1st Place Michael Tashji, Will Hooper and Geoffrey Plant Taos News

Daily Class II CATEGORY: COVID-19 IN YOUR COMMUNITY 1st Place Adrian Hedden Carlsbad Current Argus

Daily Class I CATEGORY: COVID-19 IN YOUR COMMUNITY 2nd Place Teya Vitu, Rick Ruggles, Phaedra Haywood, Daniel Chacón, Robert Nott Santa Fe New Mexican

Daily Class I CATEGORY: COVID-19 IN YOUR COMMUNITY 1st Place Lucas Peerman, Algernon D’Ammassa, Miranda Cyr, Leah Romero Las Cruces Sun-News

Weekly Class I EXPLANATION OF NEWS OPERATIONS OR NEWSPAPER 1st Place Taos News Staff

Daily Class I EXPLANATION OF NEWS OPERATIONS OR NEWSPAPER 2nd Place Damien Willis Las Cruces Sun-News

Daily Class I EXPLANATION OF NEWS OPERATIONS OR NEWSPAPER 1st Place Phill Casaus, Daniel Chacón Santa Fe New Mexican

Weekly Class II BEST SPECIAL SECTION 2nd Place Staff Cibola Citizen

Weekly Class II BEST SPECIAL SECTION 1st Place Staff Eastern New Mexico News

Weekly Class I BEST SPECIAL SECTION 2nd Place Staff Rio Rancho Observer

Weekly Class I BEST SPECIAL SECTION 1st Place Staff Valencia County News-Bulletin

Daily Class I BEST SPECIAL SECTION 2nd Place Staff Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST SPECIAL SECTION 1st Place Staff Albuquerque Journal

WEEKLY CLASS II BEST MAGAZINE 2nd Place Staff Cibola Citizen

Weekly Class II BEST MAGAZINE 1st Place Staff El Defensor Chieftain

Weekly Class I BEST MAGAZINE 2nd Place Staff Taos News

Weekly Class I BEST MAGAZINE 1st Place Staff Taos News

Daily Class I BEST MAGAZINE 2nd Place Staff Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST MAGAZINE 1st Place Deborah Villa Santa Fe New Mexican

Weekly Class II GENERAL NEWS PHOTO 2nd Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class II GENERAL NEWS PHOTO 1st Place Bill Armendariz Deming Headlight

Weekly Class I GENERAL NEWS PHOTO 2nd Place Nathan Burton Taos News

Weekly Class I GENERAL NEWS PHOTO 1st Place Nathan Burton Taos News

Daily Class II GENERAL NEWS PHOTO 2nd Place Jordan Archunde Silver City Daily Press

Daily Class II 24. GENERAL NEWS PHOTO 1st Place Juno Ogle Roswell Daily Record

Daily Class I 24. GENERAL NEWS PHOTO 2nd Place Roberto E. Rosales Albuquerque Journal

Daily Class I GENERAL NEWS PHOTO 1st Place Jim Weber Santa Fe New Mexican

Weekly Class II SPORTS PHOTO 2nd Place Jennifer Palma Artesia Daily Press

Weekly Class II SPORTS PHOTO 1st Place Bill Armendariz Deming Headlight

Weekly Class I SPORTS PHOTO 2nd Place Nathan Burton Taos News

Weekly Class I SPORTS PHOTO 1st Place Nathan Burton Taos News

Daily Class II SPORTS PHOTO 2nd Place Andy Brosig Hobbs News Sun

Daily Class II SPORTS PHOTO 1st Place Jason Farmer Hobbs News Sun

Daily Class I SPORTS PHOTO 2nd Place Roberto E. Rosales Albuquerque Journal

Daily Class I SPORTS PHOTO 1st Place Jim Weber Santa Fe New Mexican

Weekly Class II FEATURE PHOTO 2nd Place Jennifer Palma Artesia Daily Press

Weekly Class II FEATURE PHOTO 1st Place Elizabeth Gibson Artesia Daily Press

Weekly Class I FEATURE PHOTO 2nd Place Clara Garcia Valencia County News-Bulletin

Weekly Class I FEATURE PHOTO 1st Place Nathan Burton Taos News

Daily Class II FEATURE PHOTO 2nd Place Juno Ogle Roswell Daily Record

Daily Class II FEATURE PHOTO 1st Place Andy Brosig Hobbs News Sun

Daily Class I FEATURE PHOTO 2nd Place Eddie Moore Albuquerque Journal

Daily Class I FEATURE PHOTO 1st Place Jim Weber Santa Fe New Mexican

Weekly Class I PHOTO SERIES 2nd Place Robert Eckert Rio Grande Sun

Weekly Class I PHOTO SERIES 1st Place Nathan Burton Taos News

Daily Class II PHOTO SERIES 2nd Place Dean Thompson Silver City Daily Press

Daily Class II PHOTO SERIES 1st Place Christina Stock, Juno Ogle and Lisa Dunlap Roswell Daily Record

Daily Class I PHOTO SERIES 2nd Place Gabriels Campos, Luis Sanchez-Saturno, Jim Weber Santa Fe New Mexican

Daily Class I PHOTO SERIES 1st Place Gabriela Campos Santa Fe New Mexican

Weekly Class I ONLINE PHOTO GALLERY 2nd Place Ruidoso News Ruidoso News

Weekly Class I ONLINE PHOTO GALLERY 1st Place Nathan Burton Taos News

Daily Class II ONLINE PHOTO GALLERY 1st Place Noel Lyn Smith Farmington Daily Times

Daily Class I ONLINE PHOTO GALLERY 2nd Place Gabriela Campos, Jim Weber Santa Fe New Mexican

Weekly Class I BEST USE OF MULTIMEDIA 2nd Place Staff Taos News

Weekly Class I BEST USE OF MULTIMEDIA 1st Place Nathan Burton and Geoffrey Plant Taos News

Daily Class I BEST USE OF MULTIMEDIA 2nd Place Digital Enterprise Staff Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST USE OF MULTIMEDIA 1st Place Damien Willis Las Cruces Sun-News

Weekly Class I BREAKING NEWS – DIGITAL 2nd Place Michael Tashji and John Miller Taos News

Weekly Class I BREAKING NEWS – DIGITAL 1st Place Ruidoso News Ruidoso News

Daily Class I BREAKING NEWS – DIGITAL 2nd Place Las Cruces Sun-News staff

Daily Class I BREAKING NEWS – DIGITAL 1st Place Santa Fe New Mexican Digital Enterprise staff

Weekly Class II SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 2nd Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class II SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 1st Place Andrea Ramos Eastern New Mexico News

Weekly Class I SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 2nd Place Chris Wood Taos News

Weekly Class I SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 1st Place Chris Wood Taos News

Daily Class II SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 2nd Place Desiree Delgado Silver City Daily Press

Daily Class II SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 1st Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Daily Class I SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 2nd Place Wanda Moeller, Doug Brown Albuquerque Journal

Daily Class I SELF-PROMOTION OR HOUSE AD 1st Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN 2nd Place Chris Wood Taos News

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN 1st Place Tyler Northrop Taos News

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN 2nd Place Digital Enterprise and Lisa Vakharia Santa Fe New Mexican

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN 1st Place Wanda Moeller, Doug Brown Albuquerque Journal

Weekly Class II BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 2nd Place Staff Eastern New Mexico News

Weekly Class II BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 1st Place Staff Eastern New Mexico News

Weekly Class I BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 2nd Place Paul Gutches Taos News

Weekly Class I BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 1st Place Shane Atkinson Taos News

Daily Class II BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 2nd Place Staff Roswell Daily Record

Daily Class II BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 1st Place Staff Hobbs News Sun Straight to the point

Daily Class I BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 2nd Place Wayne Barnard,

Daily Class I BEST USE OF ADVERTISING IN A SPECIAL SECTION 1st Place Wanda Moeller, Albuquerque Journal

Daily Class I INNOVATIVE ONLINE ADVERTISING 1st Place Digital Enterprise Team Santa Fe New Mexican

Weekly Class I DESIGN & TYPOGRAPHY 2nd Place Clara Garcia Valencia County News-Bulletin

Weekly Class I DESIGN & TYPOGRAPHY 1st Place Karin Eberhardt Taos News

Daily Class II DESIGN & TYPOGRAPHY 2nd Place Toby Martinez Roswell Daily Record

Daily Class II DESIGN & TYPOGRAPHY 1st Place Staff Farmington Daily Times

Daily Class I 34. DESIGN & TYPOGRAPHY 2nd Place Staff Albuquerque Journal

Daily Class I 34. DESIGN & TYPOGRAPHY 1st Place Staff Santa Fe New Mexican

Weekly Class II RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 2nd Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class II RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 2nd Place Paul Gutches Taos News

Weekly Class I RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 1st Place S’zanne Reynolds Taos News

Daily Class II RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 2nd Place Sandra Martinez Roswell Daily Record

Daily Class II RETAIL ADVERTISEMENT – BLACK & WHITE 1st Place Cindy Bentle Hobbs News Sun

Weekly Class II RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 2nd Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class II RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 2nd Place Chris Wood Taos News

Weekly Class I RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 1st Place Paul Gutches, Shane Atkinson Taos News

Daily Class II RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 2nd Place Sandra Martinez Roswell Daily Record

Daily Class II RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 1st Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Daily Class I RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 2nd Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Daily Class I RETAIL ADVERTISEMENT – COLOR 1st Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN – DIGITAL 2nd Place Paul Gutches, Shane Atkinson Taos News

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN – DIGITAL 1st Place Paul Gutches, Chris Wood Taos News

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN – DIGITAL 2nd Place Robert Gutierrez, Doug Brown Albuquerque Journal

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN – DIGITAL 1st Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN – PRINT 2nd Place Paul Gutches, Shane Atkinson Taos News

Weekly Class I ADVERTISING CAMPAIGN – PRINT 1st Place Paul Gutches Taos News

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN – PRINT 2nd Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Daily Class I ADVERTISING CAMPAIGN – PRINT 1st Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Weekly Class II BEST WEB AD 2nd Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class II BEST WEB AD 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I BEST WEB AD 2nd Place Paul Gutches Taos News

Weekly Class I BEST WEB AD 1st Place Paul Gutches Taos News

Daily Class II BEST WEB AD 2nd Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Daily Class II BEST WEB AD 1st Place Justin Bixler Santa Fe New Mexican

Weekly Class II SPORTS WRITING 2nd Place Brienne Green Artesia Daily Press

Weekly Class II SPORTS WRITING 1st Place Brienne Green Artesia Daily Press

Weekly Class I SPORTS WRITING 2nd Place Gary Herron Rio Rancho Observer

Weekly Class I SPORTS WRITING 1st Place Jeans Pineda Taos News

Daily Class II SPORTS WRITING 2nd Place Blynn Beltran Roswell Daily Record

Daily Class II SPORTS WRITING 1st Place Steve Bortstein Farmington Daily Times

Daily Class I SPORTS WRITING 2nd Place James Barron Santa Fe New Mexican

Daily Class I SPORTS WRITING 1st Place Will Webber Santa Fe New Mexican

Weekly Class II CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 2nd Place Nancy Chavez El Defensor Chieftain

Weekly Class II CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 2nd Place Mayra Aldaz Rio Grande Sun

Weekly Class I CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 1st Place Mayra Aldaz Rio Grande Sun

Daily Class II CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 2nd Place Debbie Seibel, Mikey Torrez, Tauna Gallagher Silver City Daily Press

Daily Class II CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 1st Place Staff Farmington Daily Times

Daily Class I CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 2nd Place Wayne Barnard, Lois Trujillo, Mark Morales, Nick Aragon, JJ Collins, Christian White, David Montoya Albuquerque Journal

Daily Class I CLASSIFIED ADVERTISING SECTION 1st Place Classifieds team Santa Fe New Mexican

Weekly Class II HOUSE ADVERTISEMENT 2nd Place Andrea Ramos Eastern New Mexico News

Weekly Class II HOUSE ADVERTISEMENT 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I HOUSE ADVERTISEMENT 2nd Place Chris Wood Taos News

Weekly Class I HOUSE ADVERTISEMENT 1st Place Chris Wood Taos News

Daily Class II HOUSE ADVERTISEMENT 2nd Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Daily Class II HOUSE ADVERTISEMENT 1st Place Cindy Bentle Hobbs News Sun

Daily Class I HOUSE ADVERTISEMENT 2nd Place Wayne Barnard, Nancy Chavez Albuquerque Journal

Daily Class I HOUSE ADVERTISEMENT 1st Place Justin Bixler, Jim Weber Santa Fe New Mexican

Weekly Division BEST RATE CARD OR MARKETING KIT 2nd Place Karin Eberhardt Taos News

Weekly Division BEST RATE CARD OR MARKETING KIT 1st Place Karin Eberhardt Taos News

Daily Division BEST RATE CARD OR MARKETING KIT 2nd Place Wanda Moeller, Wayne Barnard, Steve Gall Albuquerque Journal

Daily Division BEST RATE CARD OR MARKETING KIT 1st Place Cindy Bentle Hobbs News Sun

Weekly Class I SHARED / SIGNATURE PAGE 2nd Place Tyler Northrop Taos News

Weekly Class I SHARED / SIGNATURE PAGE 1st Place Chris Wood Taos News

Daily Class I SHARED / SIGNATURE PAGE 2nd Place Santa Fe New Mexican Classifieds Team Santa Fe New Mexican

Daily Class I SHARED / SIGNATURE PAGE 1st Place Wayne Barnard, Nancy Chavez Albuquerque Journal

Weekly Class II OBITUARY PAGE 2nd Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class II OBITUARY PAGE 1st Place Maria Sanchez Las Vegas Optic

Weekly Class I OBITUARY PAGE 2nd Place Clara Garcia Valencia County News-Bulletin

Weekly Class I OBITUARY PAGE 1st Place Mary Chavez, Gabrielle Sanchez, Sean Linton Taos News

Daily Class II OBITUARY PAGE 2nd Place The Staff of the Farmington Daily Times Farmington Daily Times

Daily Class II OBITUARY PAGE 1st Place Wayne Barnard, Delilah Guzman Albuquerque Journal

Monthly Division BEST FEATURE STORY 1st Place Elva K. Österreich Desert Exposure

Monthly Division FRONT PAGE DESIGN 1st Place Albert Vasquez, Elva K. Österreich Desert Exposure

Weekly Class II BUSINESS WRITING 2nd Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class II BUSINESS WRITING 1st Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class I BUSINESS WRITING 2nd Place Will Hooper Taos News

Weekly Class I BUSINESS WRITING 1st Place Geoffrey Plant Taos News

Daily Class II BUSINESS WRITING 2nd Place Steve Bortstein Farmington Daily Times

Daily Class II BUSINESS WRITING 1st Place Todd Bailey Hobbs News Sun

Daily Class I BUSINESS WRITING 2nd Place Michael McDevitt Las Cruces Sun-News

Daily Class I BUSINESS WRITING 1st Place Gabrielle Porter, Pilar Martinez, Kevin Robinson-Avila, Stephen Hamway Albuquerque Journal

Weekly Class II BEST WEBSITE 2nd Place Staff Eastern New Mexico News

Weekly Class II BEST WEBSITE 1st Place Jessica Onsurez Ruidoso News

Weekly Class I BEST WEBSITE 2nd Place Heather Owen Taos News

Weekly Class I BEST WEBSITE 1st Place Brianna Kirkland Santa Fe Reporter

Daily Class II BEST WEBSITE 2nd Place Jessica Onsurez Alamogordo Daily News

Daily Class II BEST WEBSITE 1st Place Aric Loomis Roswell Daily Record

Daily Class I BEST WEBSITE 2nd Place Digital Enterprise Team Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST WEBSITE 1st Place Tracy Goldizen, Titus Hilton, Kevin Hendricks, Rene Thompson, Scott Albright, Half Pixel Neighborhood Journal

Weekly Class II ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 2nd Place John Larson El Defensor Chieftain

Weekly Class II ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 1st Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class I ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 2nd Place Julia Goldberg Santa Fe Reporter

Weekly Class I ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 1st Place Julie Ann Grimm Santa Fe Reporter

Daily Class II ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 2nd Place Adrian Hedden, Mike Smith Carlsbad Current Argus

Daily Class II ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 1st Place Adrian Hedden, Thomas Zambito Carlsbad Current Argus

Daily Class I ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 2nd Place Daniel J. Chacón Santa Fe New Mexican

Daily Class I ENVIRONMENTAL OR AGRICULTURAL WRITING 1st Place Scott Wyland Santa Fe New Mexican

Weekly Class II EDUCATION WRITING 2nd Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class II EDUCATION WRITING 1st Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class I EDUCATION WRITING 2nd Place Geoffrey Plant Taos News

Weekly Class I EDUCATION WRITING 1st Place Sol Traverso Taos News

Daily Class II EDUCATION WRITING 2nd Place Andy Brosig Hobbs News Sun

Daily Class II EDUCATION WRITING 1st Place Juno Ogle Roswell Daily Record

Daily Class I EDUCATION WRITING 2nd Place Miranda Cyr Las Cruces Sun-News

Daily Class I EDUCATION WRITING 1st Place Jessica Pollard Santa Fe New Mexican

Weekly Class II FEATURE WRITING 2nd Place Cathy Cook El Defensor Chieftain

Weekly Class II FEATURE WRITING 1st Place Elizabeth Gibson Artesia Daily Press

Weekly Class I FEATURE WRITING 2nd Place Julia M. Dendinger Valencia County News-Bulletin

Weekly Class I FEATURE WRITING 1st Place Carol A. Clark, Bonnie J. Gordon Los Alamos Daily Post

Daily Class II FEATURE WRITING 2nd Place Andy Brosig Hobbs News Sun

Daily Class II FEATURE WRITING 1st Place Blake Ovard Hobbs News Sun

Daily Class I FEATURE WRITING 2nd Place Jennifer Levin Santa Fe New Mexican

Daily Class I FEATURE WRITING 1st Place Robert Nott, Scott Wyland Santa Fe New Mexican

Weekly Class II BEST HEADLINE WRITING 2nd Place Kevin Wilson Eastern New Mexico News

Weekly Class II BEST HEADLINE WRITING 1st Place Brienne Green Artesia Daily Press

Weekly Class I BEST HEADLINE WRITING 2nd Place Riley Gardner Santa Fe Reporter

Weekly Class I BEST HEADLINE WRITING 1st Place Makayla Grijalva and Julia M. Dendinger Valencia County News-Bulletin

Daily Class II BEST HEADLINE WRITING 2nd Place Jason Farmer Hobbs News Sun

Daily Class II BEST HEADLINE WRITING 1st Place News-Sun Staff Hobbs News Sun

Daily Class I BEST HEADLINE WRITING 2nd Place Jordan Fox Santa Fe New Mexican

Daily Class I BEST HEADLINE WRITING 1st Place Elizabeth Trujillo Albuquerque Journal

Weekly Class I PUBLIC SERVICE 1st Place Staff Taos News

Daily Class II PUBLIC SERVICE 1st Place Nickolas Seibel, Geoffrey Plant, D. Matthew Runnels Silver City Daily Press

Daily Class I PUBLIC SERVICE 2nd Place Milan Simonich, Robert Nott, Daniel Chacon, Inez Gomez Santa Fe New Mexican

Daily Class I PUBLIC SERVICE 1st Place Rick Nathanson and Journal Staff Albuquerque Journal

Weekly Class I SUNSHINE AWARD 2nd Place Santa Fe Reporter Santa Fe Reporter

Weekly Class I SUNSHINE AWARD 1st Place Rick Romancito Taos News

Daily Class II SUNSHINE AWARD 1st Place Nickolas Seibel, Geoffrey Plant Silver City Daily Press

Daily Class I SUNSHINE AWARD 2nd Place Victoria Traxler Santa Fe New Mexican

Daily Class I SUNSHINE AWARD 1st Place Victoria Traxler, Phaedra Haywood, Phill Casaus Santa Fe New Mexican

Weekly Class II GENERAL EXCELLENCE- 1st Place Staff El Defensor Chieftain

Weekly Class I GENERAL EXCELLENCE- 1st Place Staff Taos News

Daily Class II GENERAL EXCELLENCE- 1st Place Staff Farmington Daily Times

Daily Class I GENERAL EXCELLENCE- 1st Place Staff Santa Fe New Mexican

Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without permission.